Saturday, July 4, 2015


1. Waluta

Dolar Tajwański (TWD)
1 zł = ok. 8.22 TWD
Ja wolę przeliczać 1 do 10. Dla mnie 1 zł to 10 TWD, łatwiej!

2. Transport 

Metro w Tajpej - jest genialne i tanie (od 2zł do 4zł za przejazd). 
Metro w Gaoxiung - metro dojeżdża do większośći miejsc turystycznych.

Skutery - można łatwo i tanio wypożyczyć. Zwłaszcza we wszystkich miastach, oprócz Tajpej i Gaoxiung, skuter będzie niezastapiony. Należy zabrać ze sobą międzynarodowe prawo jazdy

Pociągi - mogłyby być lepsze. Najlepiej brać albo autobus, albo (jeżeli mamy ograniczony czas na podróż po wyspie) pociąg pośpieszny. Za pośpieszny, między Tajpei a Tainan zapłacimy ok. 150 zł, ale dojedziemy bardzo szybko - 1h 40min. 


Autobusy - są dobre i wygodne, a cena nie jest wygórowana. Autostrady na Tajwanie są bajeczne, więc w korkach raczej nie utkniemy. 

Autobusy miejskie - może wyniknąć bariera językowa z kierowcą. Również rozkłady jazdy są WYŁĄCZNIE po chińsku. Najlepiej wypożyczyć skuter, albo zaprzyjaźnić się z jakimś miłym Tajwańczykiem na przystanku :)


3. Język

W punktach informacji turystycznej większość pracowników mówi po angielsku. A i do podróżowania po wyspie angielski wystarczy. Zdażą się na bank jakieś śmieszne perypetie, które tylko umilą wam pobyt. Jeżeli natomiast mówicie po chińsku - Super! Możecie szlifować swój język!
4. Strefa czasowa

Zima - do czasu polskiego należy dodać 7 godzin. 
Lato - do czasu polskiego należy dodać 6 godzin.

5. Kultura 

Tajwańczycy są niesamowicie mili. Czasem nawet będą prosić Polskie dziewczyny o zdjęcia (zwłaszcza blondynki nie uciekną przed obiektywem czujnych Tajwańczyków)
Pamiętajmy jednak, że jest to kultura wysoce-niewerbanla. Ludzie zachowują na pozór spokój. Nigdy Ci nie powiedzą np. że chcą przejść w metrze, kiedy Ty stoisz im na drodze! Należy tutaj zachować pewną delikatność. Mówienie o ton ciszej niż w Posce również pokaże nasze dobre maniery i szacunek do mieszkańców. 

6. Pogoda (ubiór)

Tutaj muszę obalić wiele mitów! 
Lato - jest przesadnie gorące. Zaczynając od czerwca, praktycznie do września upały nie ustają. ALE!!! W metrze, ppociągach, sklpeach klimatyzacja będzie włączona. I to nie na 26C, a na 22C. ZAWSZE, ale to zawsze trzeba mieć ze sobą w torebce jakiś lekki sweterek czy kardiganek. 

Zima - jest bardzo zimna i nieptzyjemna. Wiem, że 15C może się wydać początkowo idealną pogodą, ale wilgoć spowoduje ogromny dyskomfort. Pomino tego, że jest 15 czy 16 stopni, będzie nam niesamowicie zimno. I nie przesadzę tutaj mówiąć, że NALEŻY wziąć ze sobą w podróż ciepłą kurtkę i kilka grubszych swetrów. Również, na wyspie nie ma ogrzewania. Więc 16C na dworze równa się 16C w pomieszczeniu. 

7. Jak tanio dolecieć

Bilety regularnych przewoźników niestety będą drogie. Ceny mogą wahać się od 3000-3500 tys. zł. Bardzo polecam raz na jakiś czas korzystać ze strony Mleczne Podróże: http://mlecznepodroze.onet.pl/
i regularine odwiedzać flipo.pl - oferty specjalne http://www.flipo.pl/kalendarze 

8. Jedzenie

Tajwan jest kolebką pyszności! Znajdziemy tutaj restauracje na każdy kaprys. Cudowne owoce morza w Tainan, kokosy, ananasy, mango na każdym kroku. Ale nie bójcie się jeść na stoiskach! Jestem przekonana, że takie stoisko, widziane po raz pierwszy, może przerazi, ale OBIECUJĘ - samo jedzenie będzie przepyszne. Polecam próbować wszystko, czego dusza zapragnie.9. Miasta i miejsca

Wpis o ciekawych miejscach przygotuję innym razem. Teraz tytułem wprowadzenia mogę przedstawić moje zestawienia TOP 5:

1) Tajpej - stoilca, która łaczy nowoczesny świat biznesu z tradycją (sposobem ekspresowym można zwiedzić nawet w 4 dni)
2) Tainan - cudowne jedzenie i niesamowice dużo zabytków (jeszcze za czasów kolonizacji Holenderskiej), zarezerwujcie około 3 dni na zwiedzanie
3) Gaoxiung - przepiękne miasto, na tkóre należy poświęcić co najmniej 3 dni
4) Park Taroko - genialne, wprost niesamowite widoki. Na Taroko należy zarezerwować cały dzień (i zabrać ze sobą prawo jazdy)
5) Plaża w Kenting - południe Tajwanu, miesjce dla relaksu i grzania się w tropikalnym słoneczku

10. Przydatne info

Wiza - obwatele RP, którzy zostają na wyspie poniżej 90 dni, nie muszą wyrabiać wiz.

Latem miejcie ze sobą krem z filtrem 50SPF. Możecie też zakupić parasolkę z ochronną wartwą UV (mistrzowska rzecz)

Nie bójcie się brać TAKSÓWEK! Są one o wiele tańsze niż w Polsce. Jeśli uciekło nam metro, a chcemy jeszcze poimprezować, to spokojnie! Pod klubem zawsze będą oczekiwać żółte taxi. 

Na Facebooku znajdziemy grupę "Polacy na Tajwanie". Jest nas tutaj baaardzo dużo. I znajdą się mili ludzie, którzy chętnie się z wami spotkają na kawę i oprowadzą po swojej miejscowości :)
3 comments:

Post a Comment

Google+ Followers